JAPANESE
JAPANESE松井 啓泰の最新作2025年(630mm)
弾きやすいのにパワーも充分
この啓泰ギターは以前の作品と比べると新作ギターにしては音質に硬さがなくまろやかで父親である邦義氏のオリジナルモデルKM-2と特徴が非常に似ています。
ご高齢となって製作本数が著しく減少した父:邦義氏に替わって、啓泰は確実に世代交代を成し遂げ、父を上回ったとも言える作品を作り上げるまでに成長したようです。
とてもこの価格帯とは思えない弾き応えのある作品に仕上がっています。
しっかりとした音質の中にも音のふくらみがあり、すっきりとした和音の分離と音色に若々しさがみなぎっていて新鮮味があります。
630mmで弾きやすいのも注目です。
松井啓泰氏のHMモデルは現在値上がりをして定価が\350,000(税別)となっております。
| 商品名 | 松井 啓泰【Hiroyasu Matsui】 オリジナル HM-2(630mm) |
|---|---|
| Product ID | 1472797 |
| Instrument Category | Guitars/Basses/Stringed Instruments > Classical/Flamenco Guitars > Classic Guitars |
| Brand | 松井 啓泰【Hiroyasu Matsui】 |
| Model Number / Model | オリジナル HM-2(630mm) |
| Instrument Classification | New |
| Year | 2025Year |
| Condition | NEW |
| Option | Small, Handmade |
| Top Material | Spruce |
| Side and Back Material | Rosewood |
| Colors | Natural/Wood Grain |
| Country of Manufacture | Japan |
| String Length | 630mm |
| Accessories | 弦・クロス |
| Release Date | 2025/10/16 |
| Update Date | 2026/04/28 |
| Street Address | 〒101-0052 Suzuki Building 2F, 3-16 Kanda Ogawamachi, Chiyoda-ku, Tokyo 101-0052![]() |
|---|---|
| Access | 3-minute walk from Exit A-5 of Jimbocho Station on the Toei Mita Line, Shinjuku Line, and Tokyo Metro Hanzomon Line 5 minute walk from Ochanomizu Station on the JR Sobu Line/Chuo Line and Tokyo Metro Marunouchi Line 4 minute walk from Exit B-3 of Shin-Ochanomizu Station on the Tokyo Metro Chiyoda Line Parking space: Coin parking available nearby |
| TEL / FAX | TEL:81-3-5281-0922 / FAX:03-5281-0923 |
| Business Hours / Regular Holiday | Weekdays 11:00-19:00 Weekends/Holidays 11:00-17:30 / なし |
| Home Page | https://eisenach.jp/andante/ |
| Product Type | New, Used, Vintage |
| Product Category | Classical/Flamenco Guitars, Effects, Piano/Keyboards, Software Sound |
| Supported Services / Facilities |
|
| J-Guitar Payment |
| Store Name | ギターワークショップ アンダンテ |
|---|---|
| Location | Suzuki Building 2F, 3-16 Kanda Ogawamachi, Chiyoda-ku, Tokyo 101-0052 |
| Mail Address | gut@andante.aki.gs |
| Business Hours | Weekdays 11:00-19:00 Weekends/Holidays 11:00-17:30 |
| Seller | |
|---|---|
| Representative Or Responsible Person | |
| Location | - 0 |
| Phone Number | -- |
| Selling Price | |
| Fees other than sale price required | |
| Payment method and time period | |
| Delivery Period | |
| Application Period申込み有効期限 | |
| Guarantee | |
| Guarantee ・ Return ・ Cancel | |
| Sale quantity limit and other special conditions |
